company logo
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Історія університету

Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця своєю історією пов’язаний зі спеціальними установами комерційної освіти, які засновувалися в Харкові за часів бурхливого економічного підйому кін. XIX – поч. ХХ ст. В цей час місто було центром величезного краю, який мав напівофіційну назву півдня Росії. В економічному сенсі він був новий промисловий регіон, де динамічно розвивалися галузі гірничодобувної та важкої промисловості. У 1888 р. з ініціативи харківського підприємця купця комерції-радника М.В. Орлова було засновано Харківське комерційне училище, яке було відкрито в 1893 р, а в 1896 р отримало ім’я Імператора Олександра III.Фото: 1914 р. Випускна фотографія Харківського комерційного училища Імператора Олександра ІІІ
Комерційний інститут
У 1912 р проф. М.В. Палієнко ініціював нову громадську ініціативу – при училищі були відкриті вечірні Вищі комерційні курси. Засновники курсів на чолі з комерції-радником І. К. Велітченко доклали неординарні зусилля для створення вищого економічного навчального закладу. Викладацький склад та навчальний план курсів спочатку відповідали високим стандартам. На курсах проводилося навчання фахівців в області комерції, місцевого господарства, банківської і фінансової справи, і – вперше в Росії – проводилося навчання комерційних фахівців для промислових підприємств. Тут проф. П. І. Фоміним була створена перша в Росії спеціалізоване науково-дослідну установу – Кабінет економічного вивчення Росії. У 1916 р. Державною думою курсам було надано статус Комерційного інституту. У 1918 – 1920 рр. в ХКІ навчався майбутній Нобелівський лауреат з економіки Саймон Кузнець.
Фото: 1914 р.
Закладка будівництва Харківського комерційного інституту, 28 вересня 1914 року
В буремні часи
1920 р почалась доба радянських реорганізацій: в 1921 р. ХКІ був перейменований в інститут народного господарства, і, нарешті, в ході реформи вищої освіти 1930 р. розділений. На базі його факультетів створювалися галузеві вузи з відомчим підпорядкуванням. На базі найбільшого на той час промислового факультету 30 жовтня 1930 р. утворювався Харківський інженерно-економічний інститут. На сьогодні, ця дата офіційно вважається датою заснування ХНЕУ. ХІЕІ готував інженерів-економістів для галузей важкої промисловості радянської України. Інститут відзначився як один з провідних навчальних і науково-дослідних центрів України в області економіки промисловості. Вчені інституту брали участь у дослідницьких програмах з розміщення виробничих потужностей галузей важкої промисловості України, впровадження економічно ефективних технологій, використання сучасних математичних методів планування виробництва і організації праці, створення автоматизованих систем управління виробництвом (АСУ).
Фото: 1920 р.
Студентський квиток Хінг
«Економічна лабораторія»
У 1956 – 1960-ті рр. при ХІЕІ діяла очолювана проф. О.Г. Ліберманом науково-дослідна лабораторія з економіки промисловості. Створені за результатами досліджень пропозиції її вчених було покладено в основу концепції економічної реформи 1965 р.
З кінця 1980-х рр. інститут розширює спектр напрямків навчання студентів, переходячи до підготовки фахівців з міжнародної економіки, фінансів і банківської справи, управління персоналом та ін. 1994 року інститут отримав статус державного економічного університету.
У 1990-ті – на поч. 2000-х рр. університет відзначився як лідер економічної освіти України, що часто визначає напрямок її розвитку. 21 серпня 2004 р університету надано статус Національного.
У 2013 році ХНЕУ було присвоєно ім’я лауреата Нобелівської премії з економіки 1971 року Семена Кузнеця. Наказ № 1425 був підписаний 14 жовтня 2013 року Міністром освіти і науки України Дмитром Табачником.
Обкладинка журналу “Time”
Обкладинка журналу «Time» з матеріалом про економічну реформу в СРСР
Відео: Підписання Хартії, 2004 р.
Ректор ХНЕУ проф. В.С.Пономаренко підписує Велику Хартію Університетів